Hakkımızda

turkler_ve_turkceDaha bir kaç ay öncesine kadar, bizlerden başka Kalpakoğlu Ailesi olduğunu hiç düşünmemiştim. Ta ki,  Tokat-Erbaa’dan bir başka Kalpakoğlu ferdi olan Mustafa Kaplan Bey, internetten kişisel web sitemi görüp bana ulaşana kadar. Sonrasında bu kardeşimin Facebook’ta kurduğu Kalpakoğlu Grubuna dahil oldum ve gördüm ki daha başka Kalpakoğlu Aileleri de var.

Değerli Kalpakoğlu Aileleri, yukarda bahsettiğim kardeşimiz Mustafa Kaplan’ın dedeleri tarafından rivayet edildiğine göre; Oğuz Türkleri’nden olan ilk Kalpakoğlu fertleri (atalarımız), önce  Orta Asya’dan Kafkasya’ya oradan da Anadolu’ya başları kalpaklı dokuz kardeş gelmişler. Ve sanıyorum zaman içerisinde Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Erzurum, Sivas ve Tokat dolaylarına dağılarak yerleşmişler.

Lakabımızı; Anadolu’ya başları kalpaklı olarak gelen Atalarımıza binaen, bir çok Türk Boyunun da kullandığı ve esasında gerçek bir Türk başlığı olan “kalpak”tan aldığımız hemen hemen aşikar gibi gözüküyor.

Peki, acaba, ismini yine bu başlıktan alan ve Oğuz Türklerinden olan Karakalpak Türkleri ve Karakalpakistan ile  bir alakamız var mı? Yoksa büyük çoğunlukla Karadeniz bölgesinde önemli rol oynamış olan Oğuz Türkleri’nin Çepni boyundan mıyız? Ya da Oğuz Türkleri’nin hangi boyundanız?

bayrak-vatanSorular çoğaltılabilir. Ancak dediğim gibi; esas itibariyle kim olduğumuz ve nereden geldiğimiz değil, kendimizi ne hissettiğimiz, neye ve kimlere hizmet ettiğimiz önemlidir. Türk’üz; Türk Milleti’ne, vatanımıza ve devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmeliyiz… Ne Mutlu Türk’üm Diyene!..